Joga a medytacja, czy joga to medytacja?

Joga a medytacja, czy joga to medytacja?

Joga stanowi dobre przygotowanie do medytacji. Ciało, aby oddychać w sposób, który będzie dostarczać mu jak najwięcej tlenu, powinno być do tego fizycznie przygotowane. W tym celu należy usunąć z niego wszystkie zbędne napięcia.

Czym jest joga?

Joga to filozofia i praktyka pochodząca z Indii, która obejmuje różne techniki oddechowe. Pozwalają one pracować nad lepszą kontrolą umysłu. System ten obejmuje ponadto charakterystyczne ćwiczenia fizyczne, wśród których znajduje się ponad 100 pozycji (asan), ich ilość może się jednak różnić w zależności od źródła i tradycji. Ustawienia ciała, które pojawiają się w jodze powinny być praktykowane regularnie i uważnie, ponieważ pomagają przygotować organizm do medytacji. Celem ćwiczenia jogi jest osiągnięcie równowagi i harmonii fizycznej, emocjonalnej oraz duchowej.

Jak joga wpływa na ciało?

Joga jest bardzo przemyślanym systemem ćwiczeń i wielokierunkowo wpływa na organizm. Asany, chociaż wyglądają na statyczne pomagają wzmocnić mięśnie i stawy oraz uelastycznić kręgosłup i poprawić jego ruchomość. Dzięki praktykowaniu jogi poprawia się postawa, a ból i napięcia obecne w ciele znikają. Korzystny wpływ na układ ruchu to jednak nie wszystko. Wraz ze zmianami, które zachodzą na tym planie, pojawia się także poprawa funkcji oddychania oraz krążenia, a ponadto stabilizuje się układ hormonalny. Zwiększona świadomość ciała sprawia, że człowiek staje się bardziej uważny. Pozbycie się nadmiernego napięcia mięśniowego zmniejsza zaś odczuwany poziom stresu i znacząco poprawia nastrój. Joga pomaga leczyć różne dolegliwości, a także zapobiega powstawaniu kolejnych i pomaga wydłużyć życie.

Co ma wspólnego joga z medytacją?

Joga i medytacja są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ celem tych praktyk jest nauczenie się uważności i sprawnego kontrolowania własnego umysłu. W jodze oddech jest bardzo ważnym elementem, ponieważ pozwala rytmizować ruch oraz synchronizować stan, w którym znajduje się ciało z samopoczuciem psychicznym.

Dodaj komentarz

© 2024 Mind Guide - Szczęście zaczyna się od Twojej głowy.