Korzyści z medytacji
Medytacja wydaje się trywialną czynnością, jej praktyka wymaga jednak dużego skupienia. Także ilość korzyści, które płyną z regularnych ćwiczeń oddechowych jest zaskakująco duża. Warto zainteresować się listą nieoczekiwanych benefitów, wiążących się z regularnym medytowaniem, aby zmotywować się do pracy duchowej we własnym zakresie. Chociaż początki mogą być trudne, nie należy się zniechęcać. Spróbuj medytacji, szczególnie jeśli myślisz, że nie masz czasu na takie bezproduktywne odpoczywanie. To właśnie takim osobom najbardziej potrzebne są chwile wyciszenia.
Jak medytacja wpływa na zdrowie fizyczne?
Medytacja pomaga samodzielnie wyregulować wiele funkcji organizmu. Brzmi to nieco nieprawdopodobnie, ale jest faktycznie możliwe. Regularne ćwiczenia oddechowe normalizują działanie układu sercowo-naczyniowego poprzez obniżenie ciśnienia. Puls osób, które praktykują mieści się przeważnie w granicach normy. Bardzo istotnym efektem medytacji jest także wpływ na poziom stężenia hormonu stresu kortyzolu we krwi. W dzisiejszych czasach wiele osób przeżywa ciągłe napięcie. Przewlekle utrzymujące się zdenerwowanie zaś związane jest z nadmierną odpowiedzią zapalną organizmu i przyczynia do powstawania chorób, nazywanych wdzięcznie “cywilizacyjnymi”. Mniej stresu to lepsza odpowiedź układu odpornościowego w przypadku pojawienia się prawdziwych zagrożeń pod postacią bakterii, czy wirusów oraz lepsza jakość snu. Medytacja do tego stopnia wpływa na homeostazę organizmu, że może nawet pomóc w regulacji wydzielania insuliny, zapobiegając w ten sposób rozwinięciu się cukrzycy. Dzięki ćwiczeniom oddechowym zmniejsza się również dokuczliwość odczuwania bólu. Dotyczy to różnego rodzaju przewlekłych dolegliwości, w tym także PMS, które jest szczególnie uciążliwe dla kobiet. Pod wpływem regularnej praktyki medytacji mogą się ponadto zmniejszyć objawy menopauzy.
Jaki wpływ ma medytacja na zdrowie psychiczne?
Medytacja przynosi nie tylko znaczącą poprawę samopoczucia fizycznego, ale również psychicznego. Pomaga rozwinąć wyższe funkcje poznawcze takie jak umiejętność uczenia się, czy wytężonego skupienia na wykonywanej czynności. Dzięki praktyce łatwiej osiągnąć biegłość w dowolnej dziedzinie. Pod jej wpływem poprawia się także pamięć. U osoby regularnie praktykującej ćwiczenia oddechowe, większość strumienia świadomości staje się obserwowalna, co oznacza, że może ona zarejestrować bieg własnych myśli automatycznych i przełamać ograniczające schematy. W ten sposób można sobie również poradzić z urazami psychicznymi (traumami), których źródło leży w przeszłości. Pod wpływem regularnych ćwiczeń oddechowych znacząco poprawia się także nastrój. Zmniejszeniu ulega skłonność do depresji, a także odczuwany niepokój. Medytacja sprawia ponadto, że zmianom ulega fizyczna budowa mózgu. Staje się on gęściej pofałdowany, dzięki czemu możliwe jest szybsze i bardziej wydajne przetwarzanie informacji. Wzrasta umiejętność kojarzenia, niektórzy wręcz twierdzą, że można w ten sposób zwiększyć swój iloraz inteligencji.