Home Artykuły Książki Sześć rewolucyjnych książek do samorozwoju. Nie będziesz po nich taki sam.
Sześć rewolucyjnych książek do samorozwoju. Nie będziesz po nich taki sam.

Sześć rewolucyjnych książek do samorozwoju. Nie będziesz po nich taki sam.

Jak zmienić swoje życie? Może zacząć od… czytania? Książki są naprawdę potężnym narzędziem do samorozwoju (pod warunkiem, że czytamy je świadomie i wcielamy rady autora w życie), ale… które wybrać? W końcu półki księgarń i bibliotek uginają się od poradników i książek samopomocowych. Wybraliśmy sześć pozycji, które z czystym sercem możemy polecić każdemu, kto wkracza na – niełatwą, lecz piękną – drogę samodoskonalenia. 

  1. “Potęga teraźniejszości” Eckhart Tolle

“Potęga teraźniejszości” to jedna z klasycznych już książek do samorozwoju. Uczy jednej z najważniejszych sztuk o transformacyjnym potencjale: życia tu i teraz. Eckhart Tolle, niemiecki nauczyciel duchowy (nie jest związany z żadną religią), ma dar przystępnego, empatycznego pisania, dzięki czemu “Potęga teraźniejszości” jest znakomitym “podręcznikiem” do mindfulness.

Inspirowana filozofią mistrzów aikido pozycja nie skupia się jedynie na teorii, ale również na praktyce: uczy uważności i koncentracji; radzi, jak porzucić szkodliwe schematy myślenia; zachęca do kontemplacji. Jak przekonuje Tolle, dzięki świadomemu przeżywaniu każdej chwili, osiągniesz spokój i życiowe spełnienie, o czym każdego dnia przekonują się osoby praktykujące uważność.

  1. “Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty” James Clear

Dobre życia składa się z… dobrych nawyków. Ale jak je wyrobić? Tutaj na scenę wkracza James Clear ze swoją bestsellerową pozycją “Atomowe nawyki”. Tytułowe “atomowe nawyki” to drobne działania, które wprowadzamy systematycznie do swojego życia. Te małe kroki stopniowo prowadzą do dużych zmian, a w końcu do osobistej przemiany. Warunek jest jeden: konsekwentność. Clear uczy też m.in. jak utrzymywać nawyki, jak wzmacniać te pozytywne i unikać negatywnych, a jego rady są zarówno proste, jak i praktyczne.

  1. “Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktor E. Frankl

Są takie książki, o których nigdy się nie zapomina i należy do nich “Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktora E. Frankla, austriackiego psychiatry i psychoterapeuty, twórcy logoterapii. Frankl czerpie ze swoich traumatycznych doświadczeń z pięcioletniego pobytu w Auschwitz oraz innych obozach koncentracyjnych i to na nich opiera swoje metody psychoterapeutyczne. 

Jego zdaniem człowiek potrafi psychicznie wytrzymać nawet w ekstremalnych sytuacjach. Warunek to poosiadanie sensu oraz celu życia – to one dają siłę do przetrwania. Ale jak znaleźć je pośród koszmaru? O tym jest właśnie “Człowiek w poszukiwaniu sensu”, który, mimo obozowej tematyki w pierwszej części książki, daje otuchę i wsparcie w najcięższych momentach życia. 

  1. “Joga – sztuka życia” Donna Farhi

Owszem, „Joga – sztuka życia” jest książką o jodze, ale nie jest stricte podręcznikiem. Donna Farhi, joginka z wieloletnim doświadczeniem, skupia się nie tylko na samej aktywności fizycznej, ale również na wszystkim tym, co w jodze jest równie ważne: oddechu, uważności, świadomości swojego ciała, harmonii ciała, umysłu i ducha. „Joga – sztuka życia” przystępnie i inspirująco wykłada filozofię jogi, która – jak przekonała się sama Farhi – poprowadzi nas ku pełni samopoznania i samoświadomości.

  1. “Z wielką odwagą. Jak odwaga bycia wrażliwym zmienia to, jak żyjemy i kochamy, jakimi rodzicami i liderami jesteśmy” Brené Brown

Brené Brown, amerykańska naukowczyni, autorka bestsellerowych książek i jednego z najpopularniejszych wykładów TED w historii – “The power of vulnerability” z 20 milionami wyświetleń na koncie – stała się guru dla milionów ludzi dzięki swoim badaniom nad wrażliwością i empatią. Warte polecenia są wszystkie pozycje Brown, ale przygodę z jej zmieniającymi życie badaniami warto zacząć od “Z wielką odwagą”.

Brown, która czerpie z własnego życia oraz wieloletniego researchu, zauważa, że jedną z najtrudniejszych rzeczy w życiu jest okazywanie wrażliwości. Jak podkreśla, ta nie jest przejawem słabości, wręcz przeciwnie – tytułowej “wielkiej odwagi”. Bycie autentycznym i okazywanie emocji prowadzą do pełniejszego, szczęśliwszego życia. Ale jak to zrobić, skoro czujemy tak ogromny lęk przed zrzuceniem maski? “Z wielką odwagą” to naprawdę wywrotowa lektura, która ma potencjał na rozpętanie życiowej rewolucji. 

  1. “Życie, piękna katastrofa” Jon Kabat-Zinn

“Życie, piękna katastrofa” Jona Kabata-Zinna, amerykańskiego emerytowanego profesora medycyny oraz nauczyciela mindfulness, to klasyczna pozycja dla wszystkich, którzy pragną holistycznie zadbać o swój dobrostan. Jak bowiem podkreśla autor, ciało i umysł są ze sobą nierozerwalnie sprzężone. 

Lektura, która zrewolucjonizowała podejście do relacji ciało-umysł, jest pokaźnych rozmiarów, ale warto się w nią zagłębić. Uzbrojony w doświadczenie ze swojej pracy terapeutycznej Kabat-Zinn podkreśla, że świadome, uważne życie jest najprostszą drogą do szczęśliwego życia. Tak, znowu uważność, ale czy w dzisiejszym naszpikowanym bodźcami świecie nie jest ona kluczowa? Jest również ratunkiem w trudnych i stresujących chwilach naszego życia, twierdzi autor “Życia, pięknej katastrofy”. Brzmi dobrze, prawda?

Dodaj komentarz

© 2024 Mind Guide - Szczęście zaczyna się od Twojej głowy.