Odkryj różne oblicza jogi: od Hathy po Vinyasę

Odkryj różne oblicza jogi: od Hathy po Vinyasę

Joga to określenie na szereg praktyk o korzeniach sięgających dawnych Indii, które zdobyły serca milionów ludzi na całym świecie. Jej uniwersalność i elastyczność sprawiają, że każdy może znaleźć styl dopasowany do swoich potrzeb – zarówno fizycznych, jak i duchowych. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom jogi, które możesz spotkać w praktyce – od klasycznej Hathy, przez dynamiczną Ashtangę, aż po precyzyjną Iyengarę i płynną Vinyasę.

Korzenie jogi – czym charakteryzuje się oryginalna joga?

Joga to część filozofii indyjskiej zaadoptowana następnie przez różne inne systemy wierzeń, takie jak hinduizm, buddyzm czy dźinizm. Podstawą jogi jest nacisk kładziony na zależności między ciałem i umysłem. W związku z tym częścią systemu jest praktyka zarówno ciała (w tym ćwiczenia fizyczne, ale również asceza), jak i ducha (medytacja) oraz przestrzeganie zasad etycznych. Wędrówka jogi do świata zachodniego poskutkowała wyodrębnieniem się wielu stylów tej praktyki, które cechują się mniejszym rygorem i mają na celu głównie wykonywanie ćwiczeń fizycznych i duchowych dla polepszenia zdrowia i codziennego funkcjonowania. W ten sposób praktyka, która powstała w celu wspomagania przerwania kręgu reinkarnacji, stała się narzędziem ku bardziej przyziemnie rozumianemu samorozwojowi.

Hatha joga

Hatha joga to określenie na wszelkie praktyki jogi zaadaptowane do współczesnego zachodniego świata. Hatha joga jest często postrzegana jako podstawa dla wielu innych stylów jogi. To praktyka skupiająca się na asanach (pozycjach) i pranayamie (ćwiczeniach oddechowych). Hatha jest doskonałym wyborem dla początkujących, ponieważ tempo zajęć jest spokojne, a nacisk kładziony jest na naukę podstawowych pozycji z koncentracją na technice oraz na naukę świadomego oddychania. Jest to praktyka mająca na celu zrównoważenie ciała i umysłu oraz energii życiowej i skierowanie uwagi do środka. Hatha joga może nie być dobrym wyborem dla osób szukających intensywnej praktyki, sprawdzi się natomiast dla początkujących, seniorów, osób z problemami zdrowotnymi i wszystkich, którzy chcą zwiększyć swoją koncentrację, świadomość swojego ciała, złagodzić dolegliwości bólowe, poprawić jakość swojego snu, a także szukają wyciszenia i relaksu.

Ashtanga joga

Ashtanga to dynamiczny i wymagający styl jogi, który polega na szybkiej zmianie pozycji w obrębie sekwencji, gdzie ćwiczenia wykonywane są w określonej kolejności. Praktyka ta jest znana z intensywności i skupia się na indywidualnej synchronizacji ruchu z oddechem, natomiast niekoniecznie na idealnym ułożeniu ciała w pozycji. Ważny jest także odpowiedni oddech wyznaczający tempo praktyki oraz drishti – punkt charakterystyczny dla każdej asany, na którym należy skupić wzrok. W każdej z pozycji pozostaje się jedynie przez 3-5 oddechów. Ashtanga jest polecana dla osób znających już podstawowe asany i sposoby poprawnego wchodzenia w pozycje, a przy tym żywiołowych, szukających wyzwań i intensywnego wysiłku fizycznego, chcących poprawić swoją siłę, wytrzymałość i elastyczność ciała.

Joga Iyengara

Nazwana na cześć swojego twórcy, B.K.S. Iyengara, ta forma jogi kładzie nacisk na szczegółowość, precyzję i doskonalenie pozycji. Nie ma tu pośpiechu, ważne jest odpowiednie przygotowanie do asany i pozostanie w niej przez dłuższy czas. Praca jest bardziej statyczna, polegająca na dostosowywaniu ciała w asanie za pomocą wyćwiczonych wcześniej ruchów i pozycji. Często w praktyce wykorzystuje się różnego rodzaju akcesoria, takie jak bloki, paski, wałki, koce czy krzesła, które umożliwiają przyjęcie odpowiedniej pozycji osobom z ograniczeniami. Joga Iyengara jest doskonała dla osób cierpliwych, które lubią precyzję lub początkujących czy posiadających określone ograniczenia, potrzebujących bardziej terapeutycznego podejścia do praktyki, chcących poprawić swoją postawę lub zmagających się z problemami zdrowotnymi.

Vinyasa joga

Vinyasa to dynamiczny styl jogi wywodzący się z Ashtangi, który charakteryzuje się płynnymi przejściami między pozycjami. Z tego względu Vinyasę nazywa się też często flow jogą. Ruch w Vinyasie jest ciągły i zsynchronizowany z oddechem, co pozwala stworzyć rytmiczną praktykę medytacyjną. Sekwencje składają się z asan ułożonych tematycznie, mających określone działanie, np.: rozładowanie stresu, podwyższenie energii, redukcja dolegliwości bólowych kręgosłupa. Podstawową Vinyasą jest Powitanie Słońca i na podstawie tej sekwencji buduje się często inne Vinyasy. Styl ten jest idealny dla tych, którzy łatwo się nudzą, lubią ciągły ruch, cenią sobie różnorodność i chcą, aby ich praktyka była stymulująca zarówno fizycznie, jak i mentalnie. Początkujący, którzy nie znają dobrze podstawowych asan, mogą pogubić się w dynamicznych przejściach pomiędzy pozycjami.

Kundalini joga

Kundalini joga łączy tradycyjne asany, techniki oddechowe, medytacje i mantry. Często praktyce towarzyszy nastrojowa muzyka. Celem jogi Kundalini jest przebudzenie energii Kundalini, która według tej filozofii spoczywa u podstawy kręgosłupa. Praktyka skupia się na wzmacnianiu zdrowia, zwiększaniu świadomości i rozwoju duchowym. Jest to świetny wybór dla tych, którzy pragną nawiązać głębsze połączenie pomiędzy ciałem a umysłem.

Bikram joga

Znana również jako „gorąca joga”, Bikram to forma praktyki, która odbywa się w pomieszczeniach ogrzewanych do około 40°C. Składa się z serii 26 pozycji i dwóch ćwiczeń oddechowych, wykonywanych w określonej kolejności przez 90 minut. Bikram joga łączy praktykę jogi z korzyściami płynącymi z korzystania z sauny – podwyższona wilgotność i temperatura podwyższają nasze tętno, zwiększając efektywność treningu, dodatkowo zapobiegają kontuzjom i przegrzaniu organizmu, pozwalają na lepsze rozciągnięcie i umożliwiają głębokie odprężenie. Bikram joga jest świetna dla osób, które chcą intensywnie się rozciągnąć, poprawić swoją elastyczność, wzmocnić mięśnie, poprawić równowagę i oczyścić ciało z toksyn, także dla osób początkujących.

Yin joga

Yin joga ma swoje korzenie w filozofii taoistycznej, w której wyróżniane są dwa pierwiastki – yin i yang, które powinny znajdować się w równowadze, harmonii. Taki podział dotyczy również składników naszego ciała – większość stylów jogi oddziałuje na struktury yang, czyli mięśnie, krew czy skórę (elementy elastyczne, ciepłe). Yin joga skupia się natomiast na elementach plastycznych, zimnych, takich jak: ścięgna, kości, stawy, więzadła i powięź. Ćwiczenia nakierowane są więc na wzmocnienie tych części naszego ciała, by zachować równowagę i zapobiegać kontuzjom. Pozycje wykorzystują delikatny nacisk utrzymywany przez dłuższy czas (3-5 minut, a nawet dłużej). Praca skupia się na powięzi i takich częściach ciała, jak biodra, miednica i dolna część kręgosłupa. Praktyka pozwala na znakomite uzupełnienie bardziej dynamicznych ćwiczeń, zwiększa mobilność ciała, poprawia funkcjonowanie organów wewnętrznych oraz równoważy energetycznie.

Dzięki różnorodności stylów, system jogi oferuje coś dla każdego – niezależnie od tego, czy szukasz spokoju i relaksu, czy intensywnego treningu. Wybierając styl, warto zastanowić się nad swoimi celami, potrzebami i preferencjami. Warto również znaleźć odpowiednią szkołę czy nauczyciela wybranego przez nas nurtu. Niezależnie od wybranego stylu, praktyka jogi może przynieść znaczące korzyści dla ciała i umysłu, pomagając osiągnąć równowagę i harmonię w życiu codziennym.

Dodaj komentarz

© 2024 Mind Guide - Szczęście zaczyna się od Twojej głowy.