Pozytywne Afirmacje, czyli mam tę moc!

Pozytywne Afirmacje, czyli mam tę moc!

Afirmacje mają na celu wzmacnianie poczucia naszej własnej wartości i otwieranie nas na szanse, które przynosi życie. Jedni mówią, że afirmacje są jedynie pustymi słowami czy sloganami.  Inni przekonują, że afirmacje pozwalają szybciej realizować cele, pomagają radzić sobie z trudami dnia codziennego, poprawiają relacje z bliskimi, a także z ludźmi, których spotykamy sporadycznie. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedziała czym są afirmacje, poznasz zasady ich tworzenia, a przedstawione przykłady zainspirują cię do tworzenia nowej jakości życia.

Czym jest afirmacja?

Słowo affirmatio wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza potwierdzenie czegoś lub zgodę na coś. Mimo że afirmacja kojarzy nam się z zaklinaniem rzeczywistości, to koncepcja ta spotyka się z coraz większym zainteresowaniem badaczy ludzkiej natury.

Zagadnieniem tym zajmowało się wielu naukowców, m.in. Claude Steele, psycholog społeczny ze Stanford University, który badał zjawisko polegające na obniżeniu sprawności u osób objętych negatywnym stereotypem, np. Kobiety są słabszymi kierowcami od mężczyzn, Dziewczynki gorzej niż chłopcy radzą sobie z przedmiotami ścisłymi.  Wyniki badań jednoznacznie wskazały, że zagrożeniu stereotypem można efektywnie przeciwdziałać m.in. przez afirmacje.

Afirmacja (także określana jako autoafirmacja) polega na powtarzaniu pozytywnych twierdzeń na swój własny temat, co w efekcie prowadzi do identyfikacji z ich treścią. Mechanizm autosugestii pomaga wzmocnić poczucie akceptacji treści, poprzez pozytywną samooceną.

Negatywne przekonania vs pozytywne afirmacje

Przekonania to jest coś, w co wierzymy, z czym się utożsamiamy. Przekonanie może być albo pozytywne, czyli takie, które nas wspiera albo ograniczające, które nam nie służy.

Afirmacje są więc niczym innym jak pozytywną opinią na własny temat. Są więc dokładną odwrotnością ograniczających nas przekonań negatywnych, które budujemy na swój temat od małego. W podświadomości nastolatka istnieją już głęboko zakorzenione bolesne doświadczenia z dzieciństwa.

Jeśli jesteś przekonana, że twoje życie składa się z pasma nieszczęść i serii niefortunnych zdarzeń, to znak, że zakodowałaś w sobie negatywne przekonania na własny temat i jak najszybciej powinnaś zastąpić stwierdzenia typu  Jestem beznadziejna i nic nie potrafię afirmacją Jestem  wartościową osobą i mam wiele talentów.  Jeżeli nie afirmujemy, jeśli nie pracujemy świadomie z naszym umysłem, to wtedy nasza podświadomość realizuje to, co zna, czyli nasze wcześniejsze ograniczenia, przekonania. Dopóki nie damy nowych wzorców myślenia, nasza podświadomość będzie dalej działać automatycznie.

Aby na stałe zmienić nasze negatywne przekonania o sobie i wyposażyć naszą podświadomość w nowe wzorce, potrzebujemy kilku tygodni (lub miesięcy) systematycznej pracy z afirmacjami.

Jak tworzyć afirmacje, by były skuteczne?

Tworzenie wspierających nas afirmacji jest dosyć proste, ale jak każde działanie wymaga znajomości pewnych reguł.  Poniżej znajdziesz kilka wskazówek wraz z przykładami, które w obrazowy sposób pokazują sposób pracy z tym narzędziem.

  • Afirmacje są najbardziej skuteczne, gdy odnoszą się do przekonań, które nas ograniczają. Zastanów się najpierw, co krępuje twój rozwój. Co sprawia, że pracujesz na pół gwizdka i ciągle nie widzisz efektów twoich starań? Może masz blokujące cię przekonania o braku wiedzy lub zdolności (Nigdy nie zrobię żadnego wartościowego projektu) lub umiejętnościach nawiązywania kontaktów interpersonalnych (Już nigdy nie znajdę żadnego porządnego faceta)? Jeśli tak, powinnaś je odkryć i budować afirmacje oparte o te negatywne osądy, np. Jestem pracowita i systematyczna i bez problemu dostanę awans. Jestem wartościową osobą i wiele osób ceni moją przyjaźń.
  • Sformułuj swoją afirmację jako oświadczenie zaczynające się od (Ja) jestem …, doświadczam, odczuwam/czuję, mam, np. Mam wielu wspierających mnie przyjaciół. Jestem obdarowana rodziną, która we mnie wierzy. Doświadczam szczęśliwych zbiegów okoliczności.
  • Afirmacje budujemy na bazie zdań twierdzących, które powinny być proste i zwięzłe. Nasza podświadomość nie rozumie żartów, aluzji i przenośni. Trzeba do niej mówić jak do małego dziecka – szczerym, zrozumiałym językiem.
  • Używaj czasu teraźniejszego. Podświadomość działa tylko i wyłącznie „tu i teraz”. Na przykład, jeśli mówisz chcę być bogata , to w rezultacie realizujesz tylko pragnienie bycia bogatym. Znacznie  lepiej pracować z afirmacją Mój nowy projekt jest wielkim sukcesem więc jestem warta znaczącej podwyżki albo Jestem otwarta na nieoczekiwane bogactwo. W ten sposób przekonujesz swoją podświadomość, że masz już to, na czym Ci zależy.
  • Unikaj słów przeczących, które niosą negatywną energię. Warto także pamiętać, że twoja   podświadomość nie rozumie słowa NIE i bierze wszystko bardzo dosłownie. Uważaj, co mówisz, bo może się okazać, że zaczniesz wzmacniać to czego od czego chcesz uciec. Wypowiedź Nie jestem głupia! zamień na Jestem bystra i kreatywna. 
  • O ile zdań przeczących nie należy stosować, możesz budować afirmacje na bazie zdań pytających. Jeśli zapytasz siebie: Czy jestem pracowita? – z łatwością udzielisz sobie odpowiedzi.
  • Zaprojektuj afirmację, tak aby ukazywała pozytywny rezultat, np. Z każdym treningiem na siłowni / basenie/ sali gimnastycznej jestem coraz sprawniejsza/ silniejsza / bardziej wysportowana.
  • Bądź precyzyjna i dokładna, zwłaszcza jeśli twoja afirmacja ma doprowadzić cię do konkretnego celu, np.: Jestem pracowita i zmotywowana, co pomoże mi zostać wykwalifikowaną instruktorką fitnessu.
  • Twoja afirmacja będzie silniejsza, jeśli zawrzesz w niej określenia opisujące emocje, np.: Jestem dumna z siebie, że rozwijam swoje pasje i zainteresowania.

Pamiętaj, aby Twoje afirmacje były bardzo osobiste. Nie będziesz ich publikować w mediach społecznościowych, ani cytować przed całą firmą, więc odważnie buduj zdania, które będą odnosić się tylko do Ciebie i Twoich celów, np.  Imponuję moim koleżankom swoją kreatywnością i pomysłowością.

Praktyka czyni mistrza!

Zapisuj swoje afirmacje w notesie, pamiętniku lub w notatce na telefonie. Aby utrwalić swoje pozytywne przekonania, sięgaj do nich systematycznie (np. codziennie przed snem), lub za każdym razem,  gdy zaczynasz wątpić w swoją wartość lub gdy ktoś, swoim słowem lub zachowaniem, sprawia ci przykrość. Powtarzaj afirmacje tak długo, aż przestaniesz wątpić w ich prawdziwość.

Bibliografia:

Gollwitzer, P. M. (1999). Implementation intentions: Strong effects of simple plans. American Psychologist, 54, s. 493-503.

Senay I, Albarracín D, Noguchi K. (2010) Motivating goal-directed behavior through introspective self-talk: the role of the interrogative form of simple future tense. Psychological Science, 21(4) s. 499-504.

Wood J. , Perunovic E., Lee J. (2009) Positive Self-Statements. Power for Some, Peril for Others. Psychological Science, 20 (7), s. 860-866.

Artykuł „Pozytywne Afirmacje, czyli mam tę moc!” został napisany przez moją Mamę, Violettę Borecką i pierwotnie opublikowany został na jej stronie internetowej violettaborecka.com w dniu 9 kwietnia 2022 roku w zakładce „Hakerki szczęścia”. Artykuł ten, publikuję w serwisie MindGuide.pl jako wspomnienie Mamy oraz podziękowanie, za inspirację i wsparcie, które mi codziennie przynosi.

Dziękuję Mamuś. Czuję, że widzisz i pomagasz mi we wszystkim co tutaj robię.

Syn, Damian Jan Borecki

Dodaj komentarz

© 2024 Mind Guide - Szczęście zaczyna się od Twojej głowy.