Czakry i przepływ energii w ciele – joga i inne sposoby na oczyszczenie czakr i wzmocnienie naszego ciała
Czakry stanowią centralny element w wielu systemach duchowych i praktykach związanych z uzdrawianiem. Nie mniej ważny jest przepływ energii w ciele. Chociaż koncepcja czakr wywodzi się z tradycji wschodnich, zyskała na popularności na całym świecie, przyciągając uwagę osób szukających głębszego zrozumienia własnego ciała i umysłu oraz dążących do poprawy swojego samopoczucia. Czym dokładnie są czakry? Jak możemy wspierać proces ich oczyszczania i wzmacniania?
Czym są czakry i jakie mają znaczenie?
Czakry są postrzegane jako centra energetyczne w ciele człowieka, przez które przepływa życiowa energia, znana w tradycji hinduskiej jako prana czy w koncepcjach chińskich jako chi. W tradycyjnej medycynie chińskiej istnieje także pojęcie meridianów, czyli kanałów, które rozprowadzają energię po naszym ciele (nazywanych w tradycji hinduskiej nadi). Pojęcie czakr jest popularne w takich systemach, jak buddyzm czy hinduizm, a także w praktykach tantrycznych. Pracę z czakrami spotykamy również w bioenergoterapii, uzdrawianiu Reiki, rozwoju duchowym, a nawet w psychologii (o czakrach wspomina m.in. koncepcja energii kundalini Junga).
Jakie wyróżniamy czakry?
Według tradycji istnieje siedem głównych czakr rozmieszczonych wzdłuż kręgosłupa, od podstawy aż do czubka głowy, choć niektóre filozofie mówią o 4 czy 8 czakrach. Każda czakra ma określoną nazwę i kolor oraz odpowiada za różne aspekty naszego fizycznego, emocjonalnego, mentalnego i duchowego zdrowia. W koncepcji siedmiu czakr wyróżniamy poniższe czakry:
- Muladhara (czakra podstawy lub korzenia) – ma kolor czerwony; znajduje się u podstawy kręgosłupa; jest związana z poczuciem bezpieczeństwa, przetrwaniem i podstawowymi potrzebami (odżywianie, bezpieczeństwo, rozmnażanie).
- Svadhisthana (czakra sakralna) – ma kolor pomarańczowy; umiejscowiona jest w okolicy kości krzyżowej i jest związana z przyjemnością, kreatywnością, seksualnością oraz równowagą emocjonalną.
- Manipura (czakra splotu słonecznego) – ma kolor żółty; zlokalizowana jest nieco powyżej pępka, w okolicy żołądka; odpowiada za siłę woli, samoocenę, wewnętrzną moc i poczucie kontroli, ambicję i karierę oraz funkcje mentalne.
- Anahata (czakra serca) – ma kolor zielony; znajduje się w centrum klatki piersiowej i jest związana z miłością, poświęceniem, współczuciem, a także z uzdrawianiem.
- Vishuddha (czakra gardła) – ma kolor jasnoniebieski; umiejscowiona jest w okolicy gardła; odpowiada za komunikację, mowę, wyrażanie siebie i ekspresję.
- Ajna (czakra trzeciego oka) – ma kolor indygo lub fioletowy; zlokalizowana jest na czole, pomiędzy brwiami; jest związana z intuicją, analizą, procesami poznawczymi i percepcją pozazmysłową.
- Sahasrara (czakra korony) – ma kolor fioletowy lub biały; znajduje się na szczycie głowy i jest powiązana z duchowością, funkcjami paranormalnymi i połączeniem z uniwersalną świadomością, stawaniem się jednością ze Wszechświatem. Na tym poziomie ulatniają się wszelkie zmartwienia przyziemnego życia i strach, natomiast łatwo osiągnąć głęboki relaks.
Joga czakralna i joga kundalini
Joga czakralna to forma jogi, która koncentruje się na harmonizacji i równoważeniu czakr. Uważa się, że praktykowanie określonych pozycji (asan), technik oddechowych (pranayama) oraz medytacji może przyczynić się do lepszego przepływu energii przez czakry, co z kolei może prowadzić do poprawy zdrowia i samopoczucia. Przepływem energii i oczyszczaniem czakr zajmuje się w szczególności joga kundalini. Jest to duchowa forma jogi, która koncentruje się na energii życiowej nazywanej energią kundalini, która drzemie uśpiona w okolicy czakry podstawy. Dzięki praktykom kundalini możliwe jest przebudzenie tej energii oraz wykorzystanie jej do oczyszczenia czakr i głębokiej transformacji. Elementami jogi kundalini są nie tylko konkretne asany, ale też medytacja, śpiewanie mantr i intensywne praktyki oddechowe.
Jak praktykować jogę czakralną?
Oto kilka przykładów, jak joga może wspomagać funkcjonowanie poszczególnych czakr:
- praktykowanie pozycji stabilizujących, takich jak góra (Tadasana) lub drzewo (Vrikshasana), może pomóc wzmocnić czakrę korzenia, a tym samym poczucie bezpieczeństwa, stabilności i zakorzenienia. Pomóc tu może także pozycja dziecka (Balasana).
- pozycje, które angażują okolice miednicy, jak Kobra (Bhujangasana), Koń (Apasana) lub Łuk (Dhanurasana), mogą pobudzać czakrę sakralną, a tym samym stymulować kreatywność i emocjonalną równowagę.
- asany, które wzmacniają obszar brzucha, takie jak Pozycja Wojownika (Virabhadrasana) czy Trójkąt (Trikonasana), mogą aktywować czakrę splotu słonecznego – zwiększać siłę woli i poczucie własnej mocy. Nasze centrum wzmacnia też Pozycja Łodzi (Navasana).
- praktykowanie pozycji otwierających klatkę piersiową, jak Łuk (Ustrasana) czy Ryba (Matsyasana) może sprzyjać wzmacnianiu czakry serca, rozwijaniu miłości i współczucia.
- pozycje, które rozciągają gardło, takie jak Pozycja Ryby (Matsyasana), Pozycja Pługa (Halasana) czy Pozycja Lwa (Simhasana), wspierają czakrę gardła, a tym samym ekspresję i komunikację.
- medytacje i praktyki skupienia, jak świeca (Trataka), mogą wzmacniać intuicję i wewnętrzną mądrość, działając na czakrę trzeciego oka. Pomóc tu może także Pozycja Dziecka (Balasana) czy Pozycja Łatwa (Sukhasana) ze skupieniem na trzecim oku.
- medytacja i praktyki duchowe skupiające się na połączeniu z wyższym ja mogą aktywować czakrę korony i prowadzić do głębszego zrozumienia siebie i wszechświata. Głębsze połączenie duchowe, medytację i otwarcie na energię wszechświata wspierają takie asany, jak Pozycja Lotosu (Padmasana) i Pozycja Trupa (Savasana).
Inne sposoby, by oczyścić i wzmocnić czakry
Praktyki związane z jogą, medytacją i technikami oddechowymi to nie jedyne sposoby, by oczyścić czakry i wzmocnić ich prawidłowe funkcjonowanie. Pomóc mogą także praktyki takie, jak:
- medytacja z wizualizacją – medytacja skupiona na czakrach połączona z technikami wizualizacji jest jednym z najpotężniejszych narzędzi do ich oczyszczania i wzmacniania; kluczem jest skupienie uwagi i intencji na każdej z czakr, wyobrażając sobie, jak jest oczyszczana i nasycana światłem lub kolorem jej odpowiadającym;
- ćwiczenia oddechowe – techniki pranayamy, takie jak „oddech ognia” (Kapalbhati) czy „oddech naprzemienny” (Nadi Shodhana), mogą pomóc w oczyszczaniu kanałów energetycznych i wspierać przepływ energii przez czakry;
- dźwięki – powtarzanie mantr charakterystycznych dla konkretnej czakry (np. “om” dla czakry korony, “lam” dla czakry korzenia), wokalizacje (szczególnie przydatne dla czakry gardła), dźwięki mis tybetańskich (rezonują one z określoną częstotliwością odpowiadającą różnym czakrom, co może pomóc w ich harmonizacji);
- praktykowanie bandh – bandhy to więzy energetyczne służące do regulowania przepływu energii, przykładową bandhą jest Jalandhara Bandha (“throat lock” czyli blokada gardła) wzmacniająca czakrę gardła;
- mudry (gesty, które mogą dotyczyć dłoni i palców, ale też mięśni gardła czy narządów rozrodczych, przez co wpływają na pobliskie czakry);
- kamienie naturalne – wpływają pozytywnie na nasze zdrowie; szczególne właściwości lecznicze w kierunku czakry serca wykazują takie kamienie, jak: perły, kwarc różowy, zielony awenturyn, jadeit, malachit czy szmaragd; czerwony jaspis przywraca równowagę czakrze korzenia, karneol – czakrze sakralnej, cytryn dobry jest dla czakry splotu słonecznego, akwamaryn – dla czakry gardła, lapis lazuli dobrze oddziałuje na czakrę trzeciego oka, a ametyst – na czakrę korony;
- skorzystanie z uzdrawiania Reiki czy bioenergoterapii;
- uziemianie – chodzenie boso po ziemi, siadanie na niej, wdychanie jej zapachu, dotykanie;
- kontakt z naturą, przytulanie drzew, kąpiele leśne;
- obserwacja kolorów występujących w naturze – czerwonych zachodów słońca, zielonych liści;
- aromaterapia – ważne jest dobranie olejków odpowiednich dla poszczególnych czakr, np. aromat drzewa sandałowego dla wzmocnienia czakry korzenia, pomarańczy – dla czakry sakralnej, cytryny – dla czakry splotu słonecznego, olejek różany dla czakry serca, eukaliptus dla czakry gardła, jaśmin – dla czakry trzeciego oka i lawenda dla czakry korony;
- zdrowe odżywianie.
Czakry są istotne, ponieważ wpływają na każdy aspekt naszego życia. Zdrowy przepływ energii przez czakry wpływa na nasze fizyczne zdrowie, emocje, myśli i duchowość. Kiedy energia swobodnie przepływa, jesteśmy w stanie osiągnąć pełnię zdrowia, harmonię i wewnętrzną równowagę. Joga czakralna oferuje narzędzia, które pomagają w harmonizacji tych centrów energetycznych, prowadząc do poprawy jakości życia na wielu poziomach. Praktykowanie jogi czakralnej dostępne jest dla osób na każdym poziomie zaawansowania i może być potężnym narzędziem do pracy nad sobą, prowadzącym do głębszego zrozumienia wewnętrznych procesów i zapewnienia sobie harmonii. Poprzez koncentrację na przepływie energii przez czakry joga i inne praktyki duchowe pomagają osiągnąć równowagę na wielu poziomach – fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i duchowym.