Fale gamma

Fale gamma

Fale gamma to jeden rodzajów aktywności elektrycznej, z jaką może pracować mózg człowieka. Oprócz nich istnieją również fale alfa, beta, theta i delta. Aktywność ludzkiego umysłu może się zmieniać wiele razy w ciągu dnia, a co więcej mamy na nią pewien wpływ. Od tego, jaką częstotliwość mają fale mózgowe w danym momencie w dużej mierze zależy nastrój człowieka oraz jego możliwości kognitywne. Każdy z rodzajów aktywności elektrycznej związany jest z wykonywaniem innych działań.

Czym charakteryzują się fale mózgowe gamma?

Częstotliwość działania mózgu to tempo przekazywania między komórkami nerwowymi impulsów elektrycznych. Fale gamma są najszybsze ze wszystkich, a ich aktywność mieści się w granicach około 30-70 Hz. Kiedy umysł działa w ten sposób zachodzą w nim wyższe procesy poznawcze, które pozwalają na osiągnięcie wyjątkowych rezultatów niezależnie od rodzaju podjętego działania. Człowiek, którego mózg działa na tej częstotliwości może nawet samodzielnie zwiększyć swój iloraz inteligencji, ponieważ taka aktywność przyczynia się do przyrostu istoty szarej. Kojarzenie jest w takich warunkach dużo szybsze. Poprawia się także pamięć krótko i długotrwała.

Fale gamma odpowiadają za integrację informacji pochodzących z pięciu zmysłów, dzięki czemu mamy wrażenie istnienia uspójnionego obrazu świata. Będąc w tym stanie umysłu odbieramy więcej bodźców i są one znacznie wyraźniejsze. Fale gamma pozwalają na większe skupienie, a ponadto są związane z lepszym samopoczuciem oraz umiejętnością odczuwania współczucia i miłości. Co ciekawe, aktywność mózgu osób, które chorują na depresję, ale także dolegliwości o podłożu neurologicznym (jak autyzm, czy choroba Alzheimera) charakteryzuje się niewielką obecnością fal gamma. Według niektórych badań takie choroby można leczyć właśnie poprzez emitowanie dźwięków o podobniej częstotliwości. Fale gamma są zaś często rejestrowane u tych, którzy praktykują medytację, co oznacza, że ich występowanie można stymulować samodzielnie dzięki ćwiczeniom oddechowym.

Dodaj komentarz

© 2025 Mind Guide - Z pasji do uważności.