Korzyści z jogi

Korzyści z jogi

Praktyka jogi polega na wykonywaniu asan (pozycji fizycznych), ćwiczeń oddechowych,  a także świadomej pracy z umysłem. Dzięki regularnym powrotom na matę możliwe jest osiągnięcie większej równowagi fizycznej, emocjonalnej i duchowej, a także poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego. Warto więc wybrać się na kurs albo chociaż rozpocząć samodzielną praktykę w domu. 

Jak joga wpływa na zdrowie fizyczne?

Joga to zestaw asan, czyli specjalnych ustawień ciała, które w określony sposób stymulują mięśnie. Dzięki regularnej praktyce można poprawić ich elastyczność, wzmacniając, ale także wydłużając poszczególne włókna. W ten sposób zwiększa się siła i wytrzymałość mięśni, ale również przyrasta ich masa, co sprawia, że ciało jest sprawniejsze. Zestaw asan jest zróżnicowany, więc podczas wykonywania ćwiczeń pracuje całe ciało, co pozwala na  trwałą poprawę postawy.

Wiele pozycji, które pojawiają się w jodze wymaga utrzymania równowagi, a także wypracowania odpowiedniej koordynacji ruchów. Ponadto pod wpływem ćwiczeń oddechowych znacznej poprawie ulegają funkcje oddechowe, takie jak wydolność płuc. Joga poprawia także działanie układu sercowo-naczyniowego. Część pozycji działa na organizm niczym trening cardio, stabilizując ciśnienie krwi. Regularnie ćwicząc można zapobiegać i przeciwdziałać arytmii serca. Dzięki wykonywaniu asan poprawisz także trawienie i przyspieszysz metabolizm. Dobrze wyregulowana gospodarka hormonalna pomoże zaś dobrze wyregulować cykl dobowy. Ćwiczenie jogi opóźnia procesy starzenia, dzięki czemu dłużej możemy cieszyć się ogólną sprawnością i młodym wyglądem.

Jak joga wpływa na zdrowie psychiczne?

Joga może być traktowana nie tylko jako metoda na poprawę zdrowia fizycznego, ale również forma relaksacji. Asany mają przygotowywać ciało do praktyki medytacji. Ich wykonywanie pozwala na lepsze dotlenienie organizmu i swobodny przepływ energii. Dzięki  regularnej praktyce znacząco zmniejsza się ilość odczuwanego niepokoju, co w dzisiejszych czasach może bardzo pozytywnie wpłynąć na poprawę jakości życia. Wykonywanie ćwiczeń poprawia także nastrój, a pozytywne emocje są odczuwane częściej. Spontanicznie pojawiają się takie odczucia jak miłość i wdzięczność. Asany połączone z praktyką ćwiczeń oddechowych umożliwiają też poprawę koncentracji, dzięki czemu łatwiej się skupić na pracy oraz innych wykonywanych czynnościach. 

Człowiek staje się również bardziej świadomy zarówno sposobu, w jaki działa jego ciało, jak i swoich wzorców myślenia. Dzięki temu łatwiej mu zaobserwować szkodliwe schematy własnego zachowania, a następnie je zmienić. Wzmocnieniu ulega również układ nerwowy, co sprawia, że osoby praktykujące jogę lepiej sobie radzą z objawami nerwicy i depresji. Zmniejsza się również subiektywna percepcja bólu, co jest pomocne przy wielu różnych dolegliwościach. Dotyczy to zarówno problemów, których źródłem jest ciało fizyczne, jak i dolegliwości na tle psychosomatycznych, na przykład nerwobóli. Praktyka jogi znacząco podnosi jakość życia, wymaga jednak pełnego zaangażowania.

Dodaj komentarz

© 2024 Mind Guide - Szczęście zaczyna się od Twojej głowy.