Kim jest Deepak Chopra?

Kim jest Deepak Chopra?

Deepak Chopra to intelektualista pochodzenia indyjskiego, którego rewolucyjne idee spotkały się z ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników z całego świata. Chopra urodził się w 1947 roku w New Delhi i przyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby studiować medycynę. Na początku kariery pracował jako endokrynolog. Osiągnięcia zachodnich specjalistów nie wydały mu się jednak wiarygodne. Z Indii wywodzi się Ayurveda, tradycyjna koncepcja lecznicza, która traktuje zdrowie w inny, dużo bardziej holistyczny sposób i ten właśnie sposób patrzenia na zachowanie dobrej kondycji bardziej przemawiał do wrażliwości Chopry.

Holistyczna medycyna

Na Dalekim Wschodzie uważa się, że zdrowy człowiek to taki, w którego ciele energia przepływa swobodnie przez wszystkie najważniejsze kanały energetyczne. Organizm traktowany jest jako całość. Zderzenie tego punktu widzenia z zachodnim, które polega na drobiazgowym opisie funkcji czynnościowych kolejnych narządów okazało się dla medyka niezwykle inspirujące.  W trakcie swojej kariery napisał 45 książek przetłumaczonych na 35 języków, których nakład wyniósł razem ponad 20 milionów egzemplarzy.

Deepak Chopra zajmuje się działalnością popularyzatorską, w ramach której sugeruje traktowanie leczenia w sposób holistyczny. W Kalifornii działa The Chopra Center of Wellbeing, gdzie zespół specjalistów zajmuje się promocją zdrowego stylu życia i odnowy biologicznej. Ciekawym wątkiem medialnym w karierze Deepaka Chopry była przyjaźń z Michaelem Jacksonem. Po śmierci piosenkarza lekarz wypowiedział się krytycznie na temat stosowanej w Stanach Zjednoczonych uzależniającej farmakologii, którą traktuje się jako panaceum na wszystkie problemy.

Poglądy Deepaka Chopry

Umysł Deepaka Chopry charakteryzuje się imponującą umiejętnością łączenia faktów z różnych porządków, co wywołuje duży opór wśród zwolenników konsensusu naukowego. Filozof twierdzi, że materia nie istnieje, a człowiek ma dostęp do doświadczenia jedynie poprzez swoich pięć zmysłów. Tak naprawdę więc percepcja rzeczywistości jest całkowicie iluzoryczna. Wszechświat miałby mieć postać “kanapki rzeczywistości”, która w swojej makroskopowej warstwie składa się z materii, na bardziej podstawowym kwantowym poziomie z energii, a u samej podstawy z samej boskiej świadomości, której domeną jest wymiar znajdujący się poza czasem i przestrzenią. Według Chopry człowiek poprzez funkcje układu nerwowego ma dostęp do boskiej świadomości i może się z nią łączyć. 

Z tej nieco abstrakcyjnie brzmiącej koncepcji wywodzi się inna, według której uzdrawianie zachodzi na poziomie kwantowym, który jest ściśle powiązany ze stanem świadomości. Choroba jest stanem braku równowagi, a na powrót do niej pozwalają jedynie zmiany zachodzące na poziomie umysłu. Człowiek miałby więc nieskończoną moc kreacji. W tym światopoglądzie można doszukiwać się prób integracji tradycji ajurwedyjskiej z dosyć powierzchowną (chociaż nie jest to wcale pewne zważywszy na złożoność zagadnienia) interpretacją mechaniki kwantowej.

Dodaj komentarz

© 2025 Mind Guide - Z pasji do uważności.